مقاله

واش بتن چیست؟

واش بتن چیست ؟  موزاییک واش بتن نوعی کفپوش بتنی با مقاومت فوق العاده بالا در برابر سرما و گرما و فشار است که بدلیل اصطکاک بسیار زیادی که دارد در معابر شهری و پارکها مورد استفاده قرار میگیرد. واش بتن در ابعاد مختلفی تولید میشود که معمول ترین آنها سایز60*30 میباشد. واش بتن کفپوش بتنی است که به آن بتن شسته نیز می گویند و به دلیل مقاومت بالایی که در برابر سرما و گرما و فشار دارد برای کف و دیوارها استفاده می شود.

در تهیه ی واش بتن از سیمان،شن،ماسه،سنگدانه و آب استفاده می شود.

انواع واش بتن

به طور کلی واش بتن بر اساس نحوه تولید به سه نوع ویبره،پرسی،درجا تقسیم می شود.

واش بتن چیست؟

1- واش بتن ویبره

واش بتن ویبره از مخلوط سنگ دانه،سیمان،پودر سنگ و آب تشکیل شده است. برای تهیه ی این نوع واش بتن، همه ی مواد را داخل قالب ریخته و آن را روی میز ویبره می گذارند تا در اثر لرزش حباب های درون مخلوط از بین رود.بعد از اینکه واش بتن به مقاومت نسبی رسید توسط فشار آب سطح آن برجسته می شود.

2- واش بتن درجا

مخلوط بتن آماده را درون قالب ها ریخته و بعد از اینکه سطح آن را صاف کردیم و با آب شست وشو دادیم سیمان اطراف سنگدانه ها شسته می شود و سطح آن برجسته می شود.

از معایب واش بتن درجا این است که در کوتاهترین زمان کیفیت خود را از دست می دهد و سنگدانه های آن از بتن جدا می شوند.

3-واش بتن پرسی

برای تهیه ی واش بتن پرسی ابتدا نیمی از قالب را با مخلوط آماده پر می کنند و بقیه آن را با ماسه و سیمان ومقدار کمی آب پر می کنند. بعد از پرس به مدت یک روز در اتاق بخار نگهداری می کنند وسپس سطح شست وشو داده می شود.

کاربرد واش بتن

از واش بتن می توان در پارکینگ،حیاط،پارک ها، استخرها ،پیاده رو و حتی داخل ساختمان نیز استفاده نمود.

کاربردهای واش بتن

مزایای واش بتن

  • مقاوم در برابر سرما و گرما
  • مقاوم در برابر فشار
  • زیبا کردن محیط
  • هزینه پایین و مقرون به صرفه
  • عدم لغزش روی واش بتن

انواع محصولات واش بتن

تولید محصولات واش بتن در صنعت ساختمان فقط منحصر به کفپوش نیست. خواص زیباشناسی و کیفیت خوب موزاییک واش بتن باعث شده که از این فرآورده بتنی محصولات دیگری نیز ساخته شود. محصولاتی که علاوه بر پوشاندن کف محوطه می توانند در قسمت ها و فضاهای دیگر یک بنا نیز کاربرد داشته باشند، مثل جدا سازی و حصارکشی یک فضای خاص همانند باغچه، ایجاد پلکان و دیگر بخش ها در فضای سبز .

1- موزاییک واش بتن

موزاییک واش بتن در کف حیاط، پیاده رو، رمپ، پارکینگ، پشت بام ( روف گاردن) و … مورد استفاده قرار می گیرد.

2- جدول واش بتن

برای محصور کردن باغچه ها یا جداسازی دو محوطه خاص و ناهمگون از جدول واش بتن استفاده می شود.

3- پله واش بتن

از این محصول برای پوشاندن پله ها و ایجاد پلکان در محوطه بیرونی استفاده می شود.

4- واش بتن دور درختی

برای محصور کردن درختان و گیاهان و همچنین ایجاد محلی برای آبیاری آنها از واش بتن دور درختی استفاده می شود.

5- واش بتن نورانی یا چراغ دار

واش بتن های چراغ دار همان واش بتن های معمولی هستند که به منظور جلوه و زیبایی بیشتر در آنها چراغ تعبیه شده است.

 ابعاد استاندارد واش بتن

استانداردترین ابعاد موزاییک واش بتن موجود در بازار عبارتند از ۳۰*۶۰، ۵۰*۵۰، ۴۰*۴۰، ۳۰*۱۰۰، ۴۰*۱۰۰ . برخی تولیدکنندگان نیز با توجه به نیاز و سفارشات خاص سایز های متنوعی تری نیز تولید می کنند.

روش تشخیص واش بتن با کیفیت

تولید و ساخت واش بتن باکیفیت به رعایت یکسری از نکات و اصول بستگی دارد و در غیر این صورت محصول ساخته شده دارای کیفیت مناسبی نخواهد بود و پس از مدتی دچار ترک‌خوردگی می‌شود. یکی از راه‌های ساده جهت تشخیص کیفیت واش بتن، ضربه زدن با استفاده از یک چکش فلزی به آن است. اگر موزاییک با شدت ضربه کم، بشکند و پس از شکستن سنگ‌های داخلی آن از هم جدا شوند، دارای کیفیت پایینی است، اما اگر با استفاده از تعداد ضربات بالا و شدت زیاد شکسته شود کیفیت آن مناسب است.

چگونه شرکت ساختمانی پروفسور شهر مصالح می تواند به شما کمک کند ؟

شرکت ساختمانی پروفسور شهر مصالح با فراهم آوردن گزینه‌های فراوانی که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید، شما را در انتخاب  مصالح ساختمانی ایده آل و با کیفیت یاری می کند.انتخاب مصالح ساختمانی مناسب و ایده ال دشوار است . اینجاست که شرکت ساختمانی پروفسور شهر مصالح ارزشمند است. این شرکت با پایگاه داده گسترده و تخصص خود، به مشتریان خود کمک می‌کند تا مصالح ساختمانی ایده‌آل را متناسب با نیازهای خاص خود مقایسه، انتخاب و تهیه کنند.جهت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جهت مشاهده کاتالوگ محصولات کلیک نمایید .

مطالعه بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *